Síndics i Síndiques anteriors

2018-2022: Jaume Rafecas i Ruiz^

Jaume Rafecas va ser nomenat per unanimitat Síndic de Greuges de Vilafranca del Penedès en el Ple Municipal del 12 de desembre de 2017, tot i que no va prendre possessió fins a primers de 2018. Esgotats els seus cinc anys de mandat, va decidir no renovar en el càrrec, tot i que va continuar exercint-lo en funcions fins que el seu successor va ser anomenat en el Ple del 21 de febrer de 2023 i durant el període que van dedicar al traspàs de funcions.

Nascut el 21 de maig de 1957, Jaume Rafecas va treballar durant 42 anys a l’Escola Pública Estalella i Graells de Vilafranca ensenyant principalment Llengua catalana, matèria que va impulsar a introduir a l’escola pública vilafranquina l’any 1975. Va ser també director de l’Estalella durant deu anys. 

Rafecas va ser regidor de l’Ajuntament de Vilafranca (legislatura 1983-87) i està implicat en múltiples i diverses activitats de caire social i cultural. És col·laborador habitual en diversos mitjans de comunicació i ha estat sempre molt vinculat a la Festa Major de Vilafranca. Com a graller, va formar part de la Colla de Mar i també és membre dels Castellers de Vilafranca. Al 1996 li van dedicar un Capgròs.

2001-2017: Glòria Valeri i Ferret^

Glòria Valeri va prendre possessió del càrrec de síndica el 15 de maig de 2001. Va ser reelegida per unanimitat tres vegades; el 26 de juny de 2003, el 20 de maig de 2008 i el 22 d’octubre de 2013. El maig de 2017 va presentar formalment la seva renuncia, tot i que es va comprometre a romandre en el càrrec fins a tenir relleu.

Valeri, nascuda a Barcelona, va venir a viure a Vilafranca l’any 1979. Va ser mestre de l’escola Mas i Perera i, al llarg de la seva trajectòria, va participar en nombroses activitats vinculades al món educatiu de la vila i va formar part del Grup de Mestres del Penedès.

 

1999-2001: Josep Bricullé i Grases^

Josep Bricullé va prendre possessió del càrrec de síndic el 19 d’octubre de 1999 i hi va renunciar, per motius personals i professionals, el 10 d’abril de 2001, mantenint-se en funcions fins el 14 de maig de 2001.

Bricullé, Llicenciat en Filologia Clàssica, va exercir de professor durant anys. Vinculat estretament als esplais com a monitor de les Colònies de Penyafort i com a integrant del Moviment Infantil de Vilafranca, va ser també un dels fundadors de la Cobla Catània de sardanes i pregoner de la Festa Major de Vilafranca l’any 1995.

 

1995-1999: Lourdes Sánchez i López^

Lourdes Sánchez

Lourdes Sánchez va prendre possessió del càrrec el 6 de juliol de 1995 i va exercir de síndica fins el 20 d’abril de 1999. Al començar al seva trajectòria com a síndica ja comptava amb una experiència prèvia, ja que havia estat adjunta del seu antecessor, el senyor Josep Giralt i Raventós, del 10 de maig de 1994 i fins el moment del seu nomenament.

1993-1995: Josep Giralt i Raventós^

Josep Giralt

Josep Giralt va ser el primer síndic de greuges de Vilafranca del Penedès. Va prendre possessió del càrrec el 18 de març de 1993 i va exercir de síndic fins el 6 de juliol de 1995.

La iniciativa de crear la sindicatura va sorgir a petició de diferents entitats i l’alcalde de la vila en aquell moment, Joan Aguado, amb l’aprovació per unanimitat del Ple, la va fer realitat l’any 1993. La de Vilafranca va ser la segona sindicatura de Catalunya, després de la de Lleida.